Pokoje młodzieżowe od kilku lat przestały razić pstrokatymi kolorami i stały się bardziej stonowane oraz nowoczesne. Często dominuje w nich uniwersalna i ponadczasowa biel. Jednak czy to na pewno dobry kolor mebli w pokoju młodzieżowym? Co warto o nim wiedzieć? Czy naprawdę daje powody do obaw?
Czysta biel
Pierwszą kwestią, nad którą zastanawiają się rodzice nastolatka marzącego o białych meblach, jest utrzymanie ich w czystości. W końcu wydaje się, że na białym widać każde zabrudzenia i już od chwili wniesienia mebli do pokoju na pewno będą one brudne. Jednak w rzeczywistości wygląda to całkowicie inaczej. Właśnie dzięki temu, że na białych meblach szybciej widać brud łatwiej można go usunąć. Wystarczy raz w tygodniu wytrzeć z nich kurz, by meble wyglądały dobrze i czysto, a przy tym jest on mniej widoczny niż w przypadku ciemnych mebli. Nie potrzebujesz żadnych specjalnych środków przeznaczonych do białych mebli. Możesz czyścić je dokładnie tymi samymi preparatami, których używasz do pozostałych mebli w domu.
Mnogość dodatków
Wydaje Ci się, że białe meble są zbyt nudne i „sterylne”? Istotą nowoczesnych pomieszczeń w jednolitych kolorach są ożywiające dodatki. W przypadku bieli można nimi naprawdę żonglować. Możesz postawić na kolorowy dywan lub poduszki czy narzutę na łóżko w żywych barwach. Oczywiście to, że w pokoju twojego nastolatka znajdują się białe meble wcale nie musi oznaczać, że pozostałe elementy wystroju mają razić w oczy. Można zdecydować się na jeden lub dwa kolory przewodnie, oprócz bieli. Wówczas to w tych kolorach kup krzesło, ramki na zdjęcia, poduszki, przyborniki na biurko czy inne akcesoria. Białe meble pasują również do niemal każdego koloru ścian. Oczywiście lepiej zrezygnować z białej farby, gdyż takie wnętrze rzeczywiście może nieco przypominać szpital. Jednak każdy inny kolor, w tym całkiem kontrastowy granat czy zieleń, sprawdzi się idealnie. Do białych mebli pasują także różne faktury. Można połączyć je z naturalnym drewnem, betonem czy korkiem. Są idealne do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Nie zapominaj, że nastolatkowie również lubią stylowe pomieszczenia, a białe meble dają naprawdę ogromne pole do popisu pod względem wystroju. Jeśli pozwolisz dziecku samodzielnie wybrać dodatki i urządzić swój pokój, sprawisz mu tym jeszcze więcej radości. W przypadku białych mebli to bezpieczna opcja, gdyż ciężko, by coś do nich naprawdę nie pasowało.
Uniwersalne i ponadczasowe
Białe meble są bardzo uniwersalne – pasują do niemal każdego pomieszczenia. Ponadto to kolor, który nie wychodzi z mody. Nie musisz się więc obawiać, że twoje dziecko za kilka lat wyrośnie z białych mebli. W przeciwieństwie do kolorowych szafek, te będą dobre dla pociechy w każdym wieku. Zmianie mogą ulec jedynie dodatki lub kolor ścian. Ale tego typu metamorfozy to o wiele mniejszy wydatek niż zakup nowych mebli do pokoju. Białe meble to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym pokoju, niezależnie od wieku i płci dziecka. Jeśli więc nie lubisz częstych zmian i chcesz dobrze zainwestować pieniądze, postawienie na meble w tym kolorze będzie dobrym wyborem. Tutaj masz duży wybór białych mebli, z pewnością wybierzesz coś dla swojego dziecka.
Powiększenie przestrzeni
Pokój twojego dziecka nie jest za duży? Spróbuj chociaż optycznie go powiększyć. Jasne kolory są na to świetnym sposobem. Białe meble i jasny odcień ścian na pewno pozytywnie wpłyną na przestrzeń. Sprawią, że nie tylko będzie wydawać się większa, ale także bardzie uporządkowana. W przypadku małych pokoi łatwo je przytłoczyć, zarówno kolorami, jak i ilością rzeczy. Białe meble wprowadzą nieco więcej harmonii i spokoju, które na ograniczonych przestrzeniach są bardzo potrzebne. Jeśli pokój twojego dziecka ma kształt prostokąta, to jedną z węższych ścian możesz pomalować na nieco ciemniejszy kolor. Taki zabieg ożywi pomieszczenie, a przy tym nie pomniejszy go, jeśli pozostałe barwy będą jasne.
Biel to kolor, którego nie należy się bać. Wręcz przeciwnie! Pozwala tworzyć wnętrza w niemal każdym stylu, daje ogromne pole do popisu, a przy tym jest po prostu schludna i ponadczasowa.