Powszechność Internetu daje wiele możliwości, z których coraz chętniej korzystamy. Jedną z nich są zakupy w sklepach online. Kupujemy dziś tak nie tylko ubrania czy gadżety, ale również meble. Czy warto? A może jednak lepsze będą tradycyjne sklepy meblowe?

Zalety zakupów online

Największy plus kupowania w sklepach internetowych to oczywiście wygoda. Dają one ogromny wybór bez konieczności wychodzenia z domu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na chodzenie po sklepach lub po prostu tego nie lubią. Zakupy online to również dużo większy wybór. Za pomocą kilku kliknięć można się bowiem przemieszczać między sklepami i przeglądać ich oferty. Daje to także możliwość łatwego i szybkiego porównania cen w różnych sklepach. W przypadku zakupów tradycyjnych nie jest to takie proste – wymagałoby to jeżdżenia między kilkoma sklepami i zapisywania cen poszczególnych produktów, co jest dość problematyczne i oczywiście męczące. Zakupy online to także świetne promocje. Sklepy internetowe często oferują swoim klientom różnego typu rabaty lub programy lojalnościowe, co w przypadku meblowania całego mieszkania jest świetną opcją. Jeśli chodzi o kwestie prawne, są one regulowane tak samo jak podczas zakupów w sklepach tradycyjnych. Klientom również przysługuje prawo do zwrotu czy reklamacji. Ci, którzy chcą kupić meble na raty także nie muszą obawiać się sklepów internetowych. Tak jak stacjonarne, dają one możliwość takiego finansowania, a cały proces odbywa się dokładnie tak samo. Zakupy internetowe to niemal nieograniczone możliwości. Można wejść do sklepu nawet w środku nocy, w święta czy weekend i kupić to czego potrzebujemy. Boisz się, że podczas zakupów online nie będziesz mógł zapytać o jakieś nurtujące Cię kwestie, które bez problemu poruszysz w tradycyjnym sklepie? Nie masz czego się obawiać! Większość sklepów ma na swoich stronach czaty, które umożliwiają rozmowy z konsultantami. Jeśli jednak brak okienka czatu i tak możesz napisać maila na adres podany na stronie. Kupując meble przez Internet można także zaczerpnąć opinii innych użytkowników, którzy często piszą swoje odczucia na temat sklepu czy nawet konkretnych produktów. W razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zadać pytanie w kwestii mebli z jakiegoś sklepu na portalu społecznościowym czy na forach poświęconych tej tematyce.

Wady zakupów internetowych

Ci, którzy preferują zakupy w tradycyjnych sklepach, podczas kupowania online skarżą się szczególnie na brak możliwości dotknięcia mebli. Oczywiście może być to uciążliwe – w końcu w przypadku mebli istotne są faktura oraz sam materiał, z którego są wykonane, a niektórzy muszą to po prostu poczuć. Oczywiście większość sklepów daje możliwość zwrotu nietrafionych zakupów, jednak i tak należy ponieść koszt dowozu. Jest to także kłopotliwe i po prostu czasochłonne. Na zakupy dokonane przez Internet trzeba czekać. O ile w przypadku kupowania całych zestawów mebli nie jest to problemem, bo te kupione w sklepie też muszą zostać dostarczone, to kiedy kupujemy pojedyncze sztuki chcielibyśmy mieć je jak najszybciej.

meble stacjonarnie

Tradycyjne zakupy coraz mniej popularne

Choć sklepy stacjonarne nie uległy nagłemu zamknięciu wraz z pojawieniem się ich internetowych odpowiedników, to trzeba przyznać, że wielu klientów przeniosło się do sieci. To wybawienie dla tych, którzy nie mają wystarczająco czasu lub po prostu ochoty na chodzenie po sklepach. Do zakupów online niektórzy musieli przekonać się ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią. Wiele osób od tego momentu polubiło zakupy w sklepach internetowych na tyle, że to w nich głównie robią zakupy. Wadą sklepów tradycyjnych w porównaniu do tych online jest z pewnością ich dostępność. O ile w dużych miastach nie ma z tym problemu, to już mieszkańcy mniejszych miejscowości, oddalonych od dużych ośrodków nie mogą liczyć na tak duży wybór. Sklepy online nie mają ograniczeń pod względem lokalizacji – są dostępne z każdego punktu w kraju i wszędzie dają tak samo duży wybór.

Rób ostrożne zakupy

Wiele osób nie jest przekonanych do zakupów online z obawy przed oszustami, którym w Internecie o wiele łatwiej się kryć. W końcu tradycyjne sklepy meblowe to zwykle sieciówki stacjonujące w całym kraju, więc nie budzą podejrzeń i od razu kojarzą się z bezpieczeństwem. Jednak nie warto też zakładać, że każdy sklep internetowy prowadzony jest przez ludzi chcących nas oszukać. Wbrew pozorom takie miejsca łatwo jest sprawdzić, a internetowe oszustwa raczej nie przechodzą bez echa. Bardzo pomocne mogą okazać się opinie innych klientów, zarówno w mediach społecznościowych, jak i na specjalnych portalach z ocenami sklepów. Zakupy online są więc bezpieczne, jeśli tylko podejdziemy do nich odpowiedzialnie i nie będziemy pochopnie wpłacać pieniędzy właścicielom podejrzanych stron. Cały proces zakupu jest oczywiście regulowany prawnie i wygląda pod tym względem tak samo jak zakupy dokonywane w sklepach stacjonarnych.

To jakie zakupy wybierzemy, zależy oczywiście wyłącznie od nas. Niektórzy stawiają na szybkość i wygodę, podczas gdy inny najbardziej cenią sobie możliwość zobaczenia produktu „na żywo” jeszcze przed zakupem.

Czytamy i Gramy to blog, na którym dzielimy się wiedzą i własnym doświadczeniem w wielu tematach, począwszy od luźnych postów o tematyce life’stylowej, a skończywszy na technicznych poradach z zakresu informatyki. Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami? Obserwuj nasz blog!

One thought

  1. Ostatnio kupowałam przez neta meble minus taki że musieliśmy z mężem składać ale wyszło kilkaset złotych taniej niż przy zakupie w sklepie stacjonarnym i doszła jeszcze tańsza dostawca gdzie za to samo w stacjonarnym zaśpiewali znacznie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top