Dla każdego dziecka nauka samodzielnego zasypiania będzie dużym wyzwaniem. I co istotne to wyzwanie, które jest wyzwaniem nie tylko dla dziecka, ale będzie to także duże wyzwanie dla rodziców i to warto podkreślić. Tutaj trzeba umiejętności współpracy, by osiągnąć sukces i rola rodziców będzie tutaj bardzo ważna. Metod, które można będzie wykorzystać jest wiele, jednak warto przede wszystkim znaleźć tą, która danej rodzinie będzie najlepiej odpowiadała. Zawsze jednak niezależnie od tego jaka metoda będzie wybierana najważniejsze będzie to by mieć spokój, cierpliwość i być konsekwentnym.

Czy to już moment na samodzielne zasypianie?

Pierwsza kwestia to postawienie sobie pytania czy jest to już odpowiedni moment na to, by dziecko samo zasypiało. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. W niektórych rodzinach jest tak, że niemowlaki zasypiają same, w innych rodzinach może być tak, że nawet kilkuletnie dziecko nie jest w stanie zasnąć poza łóżkiem rodziców. Eksperci uważają, że najlepszym momentem będzie okres około 8 miesiąca życia. Dodatkowo trzeba pamiętać, że im dziecko będzie starsze tym trudniej będzie o zmianę przyzwyczajeń. Taka zmiana powinna być już w momencie, gdy dziecko nie potrzebuje nocnych karmień.

Liczą się rytuały

Wiele razy możemy słyszeć o tym, że dzieci lubią monotonię i faktycznie siła rytuałów, które się powtarzają przy dzieciach może być ogromna. To co dla nas jest nużące dla dzieci będzie najlepsze. Dzieci bowiem, cenią rutynę, która daje im poczucie stabilizacji oraz bezpieczeństwa. A przy samodzielnym zasypianiu to bardzo ważne. Codzienna kąpiel, czytanie wspólne czy inne wypracowane rytuały to kluczowa kwestia, która ułatwi dziecku zasypianie. Unikajmy przed snem telewizji, emocjonujących zabaw, które będą budziły w dziecku trudne do uspokojenia nastroje, a to utrudni samodzielne usypianie.

Dbaj o komfort dziecka

Jeśli będziemy chcieli, by dziecko samo uczyło się zasypiać i ta nauka przebiegała możliwie bezproblemowo to powinniśmy dziecku zapewnić komfortowe warunki. W pokoju dziecka powinno znaleźć się wszystko to co może być mu potrzebne w trakcie snu. Jednocześnie te warunki w tym pokoju powinny być w miarę możliwości jak najlepsze, dziecko ma czuć się tam bardzo dobrze, przestrzeń powinna być przyjazna. Liczy się także komfort psychiczny. dziecko powinno mieć swoją ulubioną maskotkę, liczyć się będzie pościel, lubiana piżamka czy delikatna muzyka do zasypiania. Dobrze będzie jeśli dziecko ma także swoją lampę, przy której będzie zasypiać.

Metod na usypianie jest wiele, natomiast to co będzie bardzo istotne to zawsze tworzenie takich warunków, w których dziecko będzie się czuło komfortowo i faktycznie będzie miało dobre warunki do zasypiania. Warto mieć to na uwadze i pamiętać, że dla dziecka ważne będzie poczucie bezpieczeństwa. Te kwestie mają kluczowe znaczenie, powinniśmy o nich pamiętać szukać dla siebie takich form i metod zasypiania, które dawać będą najlepszy efekt. Przestawienie dziecka na pewno nie będzie łatwe, ale trzeba o to zadbać.

Czytamy i Gramy to blog, na którym dzielimy się wiedzą i własnym doświadczeniem w wielu tematach, począwszy od luźnych postów o tematyce life’stylowej, a skończywszy na technicznych poradach z zakresu informatyki. Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami? Obserwuj nasz blog!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top