Łazienka to często najmniejsze pomieszczenie w domu. Mimo to spełnia ważne, wręcz niezastąpione funkcje. W końcu można sobie wyobrazić mieszkanie bez jadalni, a nawet sypialni. Jeśli chodzi o łazienkę, to nieodzowny element każdego budynku mieszkalnego, a przy odpowiednim podejściu z łatwością można stworzyć nie tylko praktyczny, ale i efektowny projekt łazienki, w którym wszystkie elementy pomieszczenia są ze sobą harmonijnie połączone.

Projekt funkcjonalny

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tradycyjny projekt łazienki składał się z trzech elementów – wanny (lub prysznica), umywalki i toalety. Jednak dziś wszystko się zmieniło – teraz w łazience instaluje się bidet, hydrobox, pralkę (czasem z suszarką) czy nawet domową saunę. Wynika to z faktu, że w nowych budynkach z reguły lokale mają większą powierzchnię niż w blokach, a projektanci mają więcej miejsca na zrealizowanie każdego, nawet najbardziej odważnego i niestandardowego pomysły. Istnieje jednak kilka ponadczasowych zasad przy projektowaniu.

Łazienka to przede wszystkim praktyczne miejsce, którego układ powinien być przemyślany w najmniejszym szczególe. Cała instalacja wodno-kanalizacyjna i meble nie powinny przeszkadzać w poruszaniu się po pomieszczeniu. Swoboda poruszania się to główne kryterium projektowania łazienki w 2021 roku. Nawet jeśli twoja łazienka ma stosunkowo dużą powierzchnię, nie rezygnuj z metod wizualnego powiększania przestrzeni. Dodaj do pomieszczenia więcej luster, przezroczystych i szklanych elementów. Oczywiście instalacja wodno-kanalizacyjna musi przede wszystkim spełniać funkcję praktyczną.

Oświetlenie i kolorystyka

Stylowa łazienka to dziś pomieszczenie z wielopoziomowym oświetleniem, które pomaga wizualnie zwiększyć przestrzeń. Wszelkie elementy dekoracyjne muszą również spełniać funkcję praktyczną. Pozostaw figurki i ramki do zdjęć w swoim salonie lub sypialni. Wybór odcienia ścian i mebli będzie zależał głównie od preferencji właścicieli domu.

  • Biała łazienka. Klasyczna opcja, która może wizualnie powiększyć przestrzeń i dodać do niej trochę światła.
  • Czarny. Szlachetny kolor odpowiedni do dużych przestrzeni.
  • Żółto-pomarańczowy. Poprawia nastrój i dodaje energii na cały dzień.

nowoczesna łazienka

Wykończenie powierzchni

Przy dekorowaniu dowolnego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu ważnym etapem jest proces doboru materiałów do wykończenia. A łazienka nie jest tu wyjątkiem. Aby chociaż usunąć wilgoć, zainstaluje dobrą wentylację (naturalną i sztuczną) w łazience. W ten sposób możesz znacznie wydłużyć żywotność wszystkich materiałów wykończeniowych. Rynek materiałów budowlanych oferuje szeroką gamę materiałów do dekoracji ścian w łazience. Najpopularniejsze są płytki ceramiczne. Oferowane są w szerokiej gamie odcieni i kształtów (kwadratowe, prostokątne, wielokątne itp.). Odporne na wilgoć, zmiany temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Przy prawidłowej instalacji mogą wytrzymać ponad 30 lat. Główną wadą materiału jest złożoność jego instalacji. Aby to zrobić, będziesz musiał skorzystać z pomocy profesjonalisty, który przeprowadzi wszelkie pomiary, montaż płytek, fugowanie itp.

Czytamy i Gramy to blog, na którym dzielimy się wiedzą i własnym doświadczeniem w wielu tematach, począwszy od luźnych postów o tematyce life’stylowej, a skończywszy na technicznych poradach z zakresu informatyki. Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami? Obserwuj nasz blog!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top