Kto nie marzy o designerskiej łazience? Takie pomieszczenie kojarzy się przecież z luksusem, sprzętami najwyższej klasy oraz z modną armaturą łazienkową. Wiele osób poprzestaje zresztą na marzeniach żyjąc w przekonaniu, że nie stać ich na ciekawy design. Na szczęście, jest to przekonanie tyleż popularne, co błędne. Bazuje zresztą na założeniach, z którymi można skutecznie walczyć. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby uczynić z łazienki wnętrze nie tylko niezapomniane, ale i stosunkowo tanie, gdy bierze się pod uwagę koszty realizacyjne. Sposobów jest zresztą co najmniej kilka.

Po pierwsze – minimalizm

mini łazienkaMinimalizm bije dziś rekordy popularności i trudno się temu dziwić. Ten styl, który przywędrował do Polski ze Skandynawii to przede wszystkim proste formy i stonowana kolorystyka. Tak naprawdę jednak, serca naszych rodaków podbija przede wszystkim sama filozofia minimalizmu. Ta głosi przekonacie, że w najbliższym otoczeniu człowieka wcale nie potrzeba dziesiątek przedmiotów, aby czuć się dobrze. Przeciwnie, często to właśnie ich ograniczona liczba tworzy tak pożądaną harmonię i ład. W łazience utrzymanej w stylu minimalistycznym nie musimy koncentrować się ani na poszukiwaniu nietypowych kolorów, ani na tworzeniu wymyślnego wzornictwa. Tu kluczowe znaczenie ma przede wszystkim ład i porządek wprowadzany choćby przez nowoczesne systemy półek i regałów, dzięki którym każdy kosmetyk i każde akcesorium łazienkowe ma swoje miejsce.

W minimalistycznej łazience nie ma też miejsca na przypadkową armaturę. To idealne miejsce zarówno na białą wannę, jak i na umywalkę z dużym lustrem, które jest w stanie optycznie powiększyć przestrzeń, jaką dysponujemy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zaprosić do takiej łazienki drewnianą baterię. Naturalne, ciepłe drewno, znakomicie radzi sobie wówczas, gdy pojawia się konieczność przełamania typowego dla bieli chłodu, nic więc dziwnego, że posiada wielu zwolenników.

Po drugie – styl glamour

Designerska łazienka wielu osobom kojarzy się z nowoczesnością. Dobrze jest jednak pamiętać, że nie mówimy tu wcale o jedynym stylu, który może zmienić to pomieszczenie w wyjątkowe miejsce. Styl glamour często stawiany jest w opozycji do minimalizmu. To przecież sposób na urządzenie wnętrza chyba w największym stopniu kojarzący się z bogactwem, szykiem, a nawet z przepychem. Oczywiście, tworzenie takiej łazienki wymaga pewnej ostrożności. Często można usłyszeć, że nie jest to styl dla każdego, bo można przecież przesadzić dodatkami zmieniając piękno w tandetę. Jeśli jednak zaplanujemy wcześniej to, jakie zmiany chcemy wprowadzić, nie musimy obawiać się tego rodzaju problemu.

wnętrze łazienkowe

Jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w łazience w stylu glamour? Propozycji zasługujących na nasze zainteresowanie jest co najmniej kilka, warto więc wspomnieć choćby o wolnostojącej wannie, złotym żyrandolu oraz o świecach na talerzykach, choć w tym ostatnim przypadku zaleca się myślenie nie tylko o ich atrakcyjności, ale i o bezpieczeństwie osób, które będą korzystać z tego pomieszczenia.

Po trzecie – styl rustykalny

Klasyczna wiejska łazienka nie ma w sobie wiele z designerskiego rozwiązania, a osoby, które kiedyś musiały z niej korzystać z pewnością cieszą się, że mowa tu o czasach, które już dawno mamy za sobą. Warto jednak pamiętać, że styl rustykalny nie jest wiernym odzwierciedlaniem rzeczywistości, a raczej wariacją na temat tego, jak mogłaby wyglądać dawna łazienka, gdyby do jej niewątpliwego piękna dodać nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania.

Chcąc stworzyć designerską łazienkę w rustykalnym stylu warto postawić przede wszystkim na drewno. Może być ono obecne na desce klozetowej, na suficie, podłodze (choć tu bardziej praktyczne wydają się płytki drewnopodobne), a także jako obudowa wanny. Ponownie mamy też do czynienia ze stylem, który zachęca do wykorzystania klasycznej wanny wolnostojącej. Nawet, jeśli nie jest ona tak funkcjonalna, jak kabina prysznicowa, z pewnością lepiej sprawdzi się podczas podróży w przeszłość, do jakiej zachęca ten styl.

pod prysznicem

Po czwarte – styl prowansalski

Jeśli urzeka nas subtelność i urokliwy klimat, z pewnością ucieszy nas to, że stworzenie designerskiej łazienki w stylu prowansalskim nie jest wcale trudnym zadaniem. Podczas jej aranżowania można bez obaw stawiać na pastelowe barwy, styl ten idealnie pasuje też do pięknych, postarzanych mebli łazienkowych. Nie musi stronić od drewna, jest też idealną propozycja dla wszystkich tych osób, które kochają dodatki. Na szafce można postawić koszyczek z lawendą, a na półce – wiklinowy kuferek, który sprawdzi się idealnie jako schowek na kosmetyki. Styl prowansalski daje też wolną rękę tym osobom, które zachwycają się fantazyjnymi dozownikami do mydła i stojakami na papier toaletowy. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku stylu glamour, podczas aranżowania łazienki dobrze jest zachować umiar. Dodatki są mile widziane. Jeśli jednak będzie ich za dużo, może okazać się, że przebywanie w łazience będzie przede wszystkim uciążliwe, a nie przyjemne i relaksujące.

Czytamy i Gramy to blog, na którym dzielimy się wiedzą i własnym doświadczeniem w wielu tematach, począwszy od luźnych postów o tematyce life’stylowej, a skończywszy na technicznych poradach z zakresu informatyki. Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami? Obserwuj nasz blog!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top