Meble z drewna niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego – są bowiem trwałe, piękne i wyglądają bardzo elegancko i solidnie. Czy w przypadku mebli dąb jest dobrym rozwiązaniem? Co warto o nim wiedzieć?

Trwałe jak dąb?

O tym, że można być silnym jak dąb każdy na pewno słyszał przynajmniej raz. Jednak jak jest z trwałością drewna dębowego? Dąb to najtwardsze polskie drzewo, bardzo odporne na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że idealnie nadaje się jako tworzywo do wyrobu mebli. Drewniane meble charakteryzuje także duża odporność na zarysowania. Choć drewno na ogół nie lubi kontaktu z wodą, to w przypadku dębu i tak jest ona dość dobrze tolerowana w porównaniu do innych drzew. To właśnie trwałość dębu determinuje jego cenę, która jest wyższa niż innych typów drewna. Wiąże się to z kosztami jego obróbki, które są zwiększone przez twardość dębu. Jednak decydując się na zakup mebli dębowych, tak naprawdę inwestujesz na lata. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą one posłużyć i cieszyć oko przez długi czas.

Dębowy salon?

Salon to jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w domu. W końcu tam są zapraszani goście, a także przesiadują domownicy. Dlatego też meble do salonu powinny być nie tylko piękne, ale przede wszystkim trwałe i funkcjonalne. Na szczęście dąb łączy w sobie wszystkie te cechy. O jego trwałości można mówić godzinami. Natomiast nie można dębowym meblom zarzucić złego wyglądu. Ich głęboka barwa nadaje eleganckiego charakteru wnętrzu. Jednak czy oznacza to, że dębowe meble nie sprawdzą się do nowoczesnych wnętrz? Wręcz przeciwnie! Są one bardzo uniwersalne i łatwo można połączyć je też z nowoczesnymi designerskimi fakturami. Pasują również do mniejszych wnętrz, którym nadają przytulnego ciepłego charakteru. Oczywiście wiele osób decyduje się na wszystkie meble w jednym pomieszczeniu z tego samego rodzaju drewna. Jednak nie jest to regułą. Dębowym regałem, czy stołem można świetnie przełamać inny styl, nadać nieco elegancji i oryginalności. Jeśli więc nie chcesz wyposażać swojego salonu we wszystkie meble z drewna, choćby ze względów finansowych, możesz postawić na wyrazisty akcent w postaci jednego elementu z drewna dębowego (kliknij, aby zobaczyć szczegóły). Twoi goście na pewno docenią taki zabieg, a portfel mniej przy tym ucierpi. Jednak jeśli tylko masz większy budżet, nie żałuj go wydać na solidne meble. W końcu posłużą one przez lata i nawet po czasie nie wyjdą z mody.

nowoczesny pokój

Pielęgnacja dębowych mebli

Może się wydawać, że drewniane meble to prawdziwa udręka pod względem pielęgnacji. Jednak w rzeczywistości całkiem łatwo utrzymać je w czystości i dobrym stanie przez naprawdę długi czas. W przypadku mebli z litego drewna najlepiej wyposażyć się w specjalny przeznaczony do nich olej, który zabezpiecza powierzchnię. Wówczas wystarczy raz w miesiącu przetrzeć je nasączoną nim ściereczką. Jeśli zdecydujesz się na meble lakierowane ich pielęgnacja jest jeszcze prostsza. Wówczas wystarczy przecierać je wilgotną ściereczką lub preparatem antystatycznym, by zapobiec nadmiernemu osadzaniu się na nich kurzu. Oczywiście należy robić to regularnie, gdyż każde meble, o które odpowiednio nie zadbamy po prostu stracą swój blask. W przypadku drewna musisz pamiętać o nieco większej wrażliwości na czynniki zewnętrzne czy wilgoć, niż inne tworzywa. Dlatego lepiej nie stawiaj na drewnianym blacie mokrych naczyń, a do postawienia kubka z ulubioną kawą użyj podkładki. Jeśli już zdarzy Ci się coś wylać na drewniany blat, jak najszybciej pozbądź się tego zabrudzenia. Drewno nie toleruje dobrze także wysokich temperatur. Nie umieszczaj więc dębowych mebli przy kaloryferze i unikaj stawiania na nich gorących kubków, garnków, czy niedostatecznie zabezpieczonych dużych świec.

meble dębowe bona
Kolekcja mebli Bona dębowych – zobacz więcej w sklepie internetowym Meble BIK

Dębowe meble to bardzo duża trwałość, piękno i elegancja. Bardzo łatwo rozpoznać je na tle innych, tańszych i nieco mniej kunsztownych. Oczywiście wiąże się z nimi także większy wydatek niż w przypadku innych rodzajów drewna. Jednak warto pamiętać, że to przede wszystkim inwestycja na lata.

Czytamy i Gramy to blog, na którym dzielimy się wiedzą i własnym doświadczeniem w wielu tematach, począwszy od luźnych postów o tematyce life’stylowej, a skończywszy na technicznych poradach z zakresu informatyki. Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami? Obserwuj nasz blog!

One thought

  1. Mam w domu strasznie drogie ale eleganckie i nie do zdarcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top